از الماس گرانبهاترین سنگ جهان بیشتر بدانید

از الماس گرانبهاترین سنگ جهان بیشتر بدانید

از الماس گرانبهاترین سنگ جهان بیشتر بدانید

الماس

از الماس گرانبهاترین سنگ جهان بیشتر بدانید

الماس (DIAMOND) کانی کمیاب طبیعی کربن است که هر اتم کربن در این عنصر با چهار اتم کربن دیگر احاطه شده و با پیوند های محکم کووالانسی به آن‌ها متصل شده است. سختی این عنصر ۱۰ می باشد.

الماس ماده ی نوری ایده آلی است که توانایی انتقال طیف نوری فروسرخ تا فرابنفش را دارا است.در برابر تابش نوترونی به شدت مقاوت است. در مجاورت هوا روانی طبیعی فوق العاده ای دارد (مانند تفلون).

الماس سخت‌ترین ماده طبیعی است و این خصوصیت باعث شده که در کاربرد‌های برشی و مقاومتی مناسب‌ترین عنصر باشد. الماس بعد از برش خوردن از وسط و تراشیده شدن برلیان نامیده می‌شود.

اصولا کیفیت الماس جواهری با چهار عامل رنگ، تراش، شفافیت و قیراط تعیین می‌شود.

الماس دارای خواص نوری ویژه‌ای همانند شاخص بالای انکسار، تجزیه نور، درخشش و درخشندگی بسیار نیز هست. همین ویژگی الماس را به محبوب‌ترین سنگ جواهری دنیا بدل کرده است.

الماس ها بومی سطح زمین نیستند. آن‌ها در دما و فشار بسیار زیادی که در گوشته زمین یعنی حدود ۱۰۰ مایل پایین‌تر از سطح زمین حاکم است ، تشکیل می‌شوند. الماس پراکندگی نوری بالایی دارد.

قدیمی‌ترین معدن الماس در جهان قدمتی شش هزار ساله دارد و در هند قرار دارد. هندی ها الماس را مظهر قدرت می‌دانستند و ارزش خاصی برای آن قائل بودند. در ۲۵ کشور دنیا معدن الماس وجود دارد، اما غنی‌ترین منطقه از نظر تولید الماس آفریقاست بطوریکه نیمی از الماس تولیدی مربوط به این قاره است. بوتسوانا بزرگ‌ترین تولید کننده الماس جهان است.

معدن ساخا در روسیه نیز از بزرگ‌ترین تولید کنندگان الماس تراش نخورده جهان است که ۲۰ درصد الماس دنیا را تأمین می‌کند. شهر آنتورپ بلژیک پایتخت الماس دنیا لقب گرفته است. در این شهر معاملات الماس خیلی ساده انجام می‌گردد.

الماس های مرغوب رنگ‌های مختلفی چون سفید خالص، زرد و قهوه‌ای تا الماس‌های کمیاب چون الماس های صورتی و آبی در جواهر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. و الماس هایی با کیفیت پایین یا آن‌‌هایی که رنگ جذابی ندارند در مصارف صنعتی کاربرد پیدا می‌کنند و برای ساخت ابزار های برش، تیز کردن، صیقل دادن، مته و … بکار می‌روند.

الماس قیمتی ترین سنگ جواهری است و برای چند نمونه بزرگ و تاریخی آن هنوز قیمتی تعیین نشده است. امروزه بیشتر الماس هایی که در صنعت کاربرد دارند و همچنین بسیاری از الماس های مورد نیاز جواهر سازی را به روش سنتزی تولید می کنند.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *